آموزش عمومی

پاک کننده امن و دائمی هارددیسک

بسیاری از افراد که می‌خواهند هارددیسک قدیمی خود را تعویض کنند و یا هنگام فروش وسیله‌ای که هارددیسک بر روی آن قرار دارد (مانند لپ‌تاپ و کامپیوتر) اهمیت پاک‌کننده‌ها را نادیده می‌گیرند. کاربران فکر می‌کنند که با حذف کردن فایل، اطلاعات و داده‌های آن فایل از روی هارددیسک به‌طور کامل پاک‌شده و از بین رفته است. درحالی‌که این‌گونه نیست. هنگامی‌که شما یک فایلی را حذف می‌کنید، سیستم‌عامل واقعاً آن فایل را از روی دیسک پاک نمی‌کند بلکه منبع آن را از جدول file system خود حذف می‌نماید.

هنگامی‌که شما یک فایلی را حذف می‌کنید، سیستم‌عامل واقعاً آن فایل را از روی دیسک پاک نمی‌کند

داده‌های فایل تا زمانی که فایل جدیدی روی آن ایجاد شود و حتی پس‌ازآن نیز بر روی دیسک باقی می‌مانند. ممکن است با بررسی فیلدهای مغناطیسی هارددیسک بتوان این داده‌ها را بازگرداند.

قبل از اینکه بر روی فایل حذف‌شده فایل جدیدی ایجاد شود، هرکسی می‌تواند با استفاده از برنامه‌های بازیاب‌ دیسک آن را بازیابی کند. به همین علت حذف درست و کامل داده‌ها از روی هارددیسک اهمیت فراوانی دارد.

در ادامه به معرفی یکی از پاک‌کننده‌های امن هارددیسک به نام Eraser خواهیم پرداخت.

 

 

Eraser یک پاک‌کننده هارددیسک تحت ویندوز است. این نرم‌افزار با استفاده از الگوریتم‌های مختلف شما را قادر می‌سازد تا به‌صورت ایمن اطلاعات مهم خود را از روی هارددیسک پاک نمایید.

این پاک‌کننده‌ امن هارددیسک بر روی نسخه‌های ویندوز از XP تا ۱۰ و سیستم‌عامل‌های ۲۰۰۳ سرور تا ۲۰۱۸ قابل‌نصب است. پس از نصب این نرم‌افزار برای پاک‌ کردن محتوای دیسک یکی از الگوریتم‌های پاک‌سازی را بسته به میزان اهمیتی که داده‌ها دارند، انتخاب نمایید.

الگوریتم های پاک‌سازی

الگوریتم‌های پاک‌سازی که در نرم‌افزار از آن پشتیبانی می‌شود عبارت است از:

 • Pseudorandom data(تک‌مرحله‌ای): سریع‌ترین فرایند پاک‌سازی است. در این روش داده‌های شما با داده‌های تصادفی بازنویسی می‌شوند.
 • British HMG IS5 Baseline(تک‌مرحله‌ای): داده‌های هارددیسک با مقدار ۰ دوباره‌نویسی می‌شوند.
 • Russian GOST P50739-95 (دومرحله‌ای): این فرایند با یک مرحله استفاده از صفر به دنبال آن یک مرحله داده تصادفی عمل می‌نماید.
 • British HMG IS5 Enhanced (سه مرحله‌ای): در این روش از سه مرحله الگوریتم بازنویسی استفاده می‌شود. اولین مرحله استفاده از صفر، دومین مرحله استفاده از یک و آخرین مرحله استفاده از داده تصادفی است.
 • US Army AR380-19: AR380-19 (سه مرحله‌ای): یک فرایند خاص پاک‌سازی داده است. این الگوریتم توسط ارتش آمریکا منتشرشده است و از سه مرحله الگوریتم بازنویسی استفاده می‌کند. در مرحله اول با استفاده از داده تصادفی، دوم با یک بایت تصادفی و در آخرین مرحله با استفاده از مکمل (بیتی) مرحله دوم.
 • US Department of Defense DoD 5220.22-M (E) (سه مرحله‌ای): الگوریتم بازنویسی سه مرحله‌ای است. مرحله اول با ۰، مرحله دوم با ۱ و مرحله آخر استفاده از داده‌های تصادفی است.
 • US Air Force 5020 (سه مرحله‌ای):در این روش از سه مرحله الگوریتم بازنویسی استفاده‌شده است. در این الگوریتم یک مرحله با استفاده از بایت تصادفی و دو مرحله متمم سازی (به ترتیب ۸ و ۱۶ بیت شیفت به راست) داده استفاده‌شده است.
 • US Department of Defense DoD 5220.22-M (ECE) (هفت مرحله‌ای): این روش شامل ۷ مرحله الگوریتم بازنویسی است. مراحل اول ، چهارم و پنجم از بایت تصادفی ، دومین و ششمین مرحله استفاده از صفر و سومین و هفتمین مرحله با استفاده از داده تصادفی است.
 • Canadian RCMP TSSIT OPS-II (هفت مرحله‌ای): این روش نیز ۷ مرحله‌ای است. بازنویسی با سه قالب متناوب از صفر و یک‌ها و باقی مراحل از بایت تصادفی استفاده انجام می‌شود.
 • German VSITR (سه مرحله‌ای): استاندارد آلمان برای بازنویسی داده با سه مرحله استفاده از قالبی متناوب از صفر و یک‌هاست. باقی مراحل از داده تصادفی استفاده می‌کند.
 • Schneier’s Algorithm(هفت مرحله‌ای): در اولین مرحله از ۰، در دومین مرحله از یک و در پنج مرحله بعدی از داده تصادفی استفاده‌شده است.

 

Eraser را می‌توانید ازاینجا دانلود نمایید.

پاک کننده امن و دائمی هارددیسک
To Top