اخبار

نرم‌افزارهای مخرب دوربین سلفی در بین برنامه‌های محبوب اندروید

تمامی کاربران به دنبال آن هستند که در تصاویری که به‌صورت آنلاین در شبکه‌های مجازی به اشتراک می‌گذارند زیبا به نظر برسند. در این زمینه برنامه‌های کاربردی دوربین می‌توانند به کمک کاربران آمده تا به کمک آن تصاویر را تنظیم و ویرایش کنند.

بااین‌حال، طبق یافته‌های محققان Trend Micro، این نوع برنامه‌ها عملکردی فراتر ازآنچه که کاربران در نظر دارند، انجام می‌دهند. به عنوان مثال برخی از برنامه‌های موجود در فروشگاه پلی‌استور تبلیغات غیراخلاقی را بر روی صفحه‌نمایش ‌کاربران نشان می‌دهند. برخی دیگر از این برنامه ها می‌توانند تصاویر را از تلفن‌های همراه کاربران سرقت کنند. متأسفانه، این برنامه‌ها تعداد کاربران بالایی را آلوده کرده اند؛ به‌گونه‌ای که برخی از آن‌ها کاربران میلیونی دارند.

درواقع برنامه های مرتبط با دوربین و ویرایش تصویر حاوی نرم‌افزارهای مخربی هستند که مدعی‌اند تصاویر را ویرایش می‌کنند تا ظاهر آن بهبود یابد. اما پس از نصب، آیکون آن‌ها به‌طور خودکار از لیست برنامه حذف می‌شود تا کاربر نتواند آن‌ها را پاک  کند. علاوه بر این، برنامه‌های مخرب از مبهم سازی استفاده می‌کنند تا تجزیه‌وتحلیل آن‌ها مشکل‌تر شود.

هنگامی‌که کاربر یک تصویر را با استفاده از این برنامه‌ها ایجاد می‌کند، برنامه به‌جای پردازش تصویر مربوطه، از کاربر درخواست می‌کند که برنامه را به‌روزرسانی نماید. این در حالی است که کاربر هرگز تصویر بهبودیافته را دریافت نمی کند بلکه از تصویر ارسالی کاربر برای اهداف نامطلوب مانند پروفایل‌های جعلی و فعالیت‌های مشابه استفاده می‌شود. علاوه بر این، در صورت وجود این خانواده از برنامه‌ها بر روی دستگاه، حجم زیادی از تبلیغات غیراخلاقی به دستگاه قربانی ارسال می‌شود.

علاوه بر تبلیغات غیراخلاقی که محل درآمدی برای ارائه‌دهندگان سرویس‌های محتوای غیراخلاقی است، برنامه در قالب نمایش تبلیغات به کاربر اعلام می‌کند که برنده‌ی یک جایزه شده و از کاربر می‌خواهد که اطلاعات شخصی موردنیاز را وارد کند. به‌این‌ترتیب به اطلاعات محرمانه کاربر دسترسی پیدا می‌کند.

برنامه مخرب دوربین

از سوی دیگر ممکن است از طریق این تبلیغات نرم‌افزارهای مخرب دیگری را روی دستگاه کاربر دانلود کند. همچنین علی‌رغم پرداخت هزینه، سرویس‌های وعده داده‌شده توسط برنامه، هرگز به کاربر ارائه نمی‌شوند. علاوه بر رفتارهای مخرب ذکرشده، برخی از برنامه‌ها کاربران را به صفحات وب فیشینگ هدایت می‌کنند. Trend Micro دسته‌ی دیگری از برنامه‌های آلوده را شناسایی کرده است که تصاویر کاربران را به یک سرور پنهان آپلود می‌کنند.

گوگل از وجود چنین برنامه‌های مخربی اطلاع یافته و بر اساس گزارش‌های اخیر برنامه‌هایی مشابه موارد مذکور را از پلی‌استور حذف‌ کرده است. بااین‌حال، این آسیب همچنان وجود داشته و برخی از برنامه‌های مخرب کاربران میلیونی دارند. Pro Camera Beauty برنامه‌ی مخرب با بیشترین دانلود از بین تمام برنامه‌های مخرب است. برخی از برنامه‌های مخرب دیگر در این حوزه عبارت‌اند از:

 • Cartoon Art Photo
 • Emoji Camera,
 • Artistic effect Filter
 • Art Editor
 • Beauty Camera
 • Selfie Camera Pro
 • Horizon Beauty Camera
 • Super Camera
 • Art Effects for Photo
 • Awesome Cartoon Art
 • Art Filter Photo
 • Art Filter Photo Effects
 • Cartoon Effect
 • Art Effect

برای حفظ ایمنی، لازم است کاربران الگوهایی را شناسایی کنند. معمولاً چنین برنامه‌هایی در بخش نظرات به‌عنوان برنامه‌های سالم و نسخه‌ی اصلی معرفی می‌شوند. به‌طورکلی، در بخش نظرات کاربران برنامه‌های مخرب، تعداد زیادی از نظرات مثبت به چشم‌ می‌خورد، که اغلب جعلی بوده و برای جذب مخاطب و متقاعد کردن کاربران برای نصب برنامه، تدوین‌شده‌اند. علاوه بر این در کنار دیدگاه‌های مثبت چندین دیدگاه منفی نیز وجود دارد که در ادامه مجدداً با دیدگاه‌های مثبت ادامه پیدا می‌کند.

معمولاً چنین برنامه‌هایی در بخش نظرات به‌عنوان برنامه‌های سالم و نسخه‌ی اصلی معرفی می‌شوند!

توصیه می‌شود کاربران با استفاده از آنتی‌ویروس‌های مطمئن، گوشی خود را به‌روز نگه‌داشته و به‌صورت مداوم دستگاه  خود را اسکن کنند.

مطالب مرتبط:
بدافزارهای اندروید از ۱۹۶ کشور قربانی گرفت!
اندروید ۹ – پیشرفت های مهم امنیتی و حریم خصوصی
GPlayed بدافزار جدید اندروید به شکل گوگل پلی‌استو

منبع: Hack Read

نرم‌افزارهای مخرب دوربین سلفی در بین برنامه‌های محبوب اندروید
To Top