اخبار

۹ میلیون کاربر ۸۵ بدافزار تبلیغاتی از پلی استور گوگل نصب‌کرده‌اند

طبق گزارش‌ها، ۸۵ برنامه‌ی اندرویدی در فروشگاه Google Play کشف‌شده بود که بدافزار های تبلیغاتی خطرناک و تمام صفحه را به کاربران ارسال می‌کردند. این برنامه‌ها تقریباً ۹ میلیون بار در سراسر جهان توسط کاربران نصب‌شده‌اند.

هم‌اکنون گوگل تمام ۸۵ بدافزار تبلیغاتی را از فروشگاه Play Store حذف کرده است. این برنامه‌‎ها ذاتاً بدافزارهای تبلیغاتی هستند که موارد تبلیغاتی را در فواصل زمانی مشخص هنگامی‌که تلفن همراه در حال استفاده بوده و یا زمانی که کاربر دستگاه را باز می‌کند، نمایش می‌دهند. این برنامه‌ها هیچ‌گونه عملکرد واقعی نداشته و تنها پس از نصب، دستگاه تلفن همراه را با تبلیغات فراوان بمباران می‌کنند تا توسعه‌دهندگان بتوانند از طریق این تبلیغات درآمد کسب کنند.

اغلب این برنامه‌ها بازی‌هایی مانند ماشین‌های شبیه‌ساز، کنترل از راه دور تلویزیون‌ و یا خدمات پخش کانال تلویزیونی برای کشورهای مختلف ازجمله اسپانیا، آفریقای جنوبی، کانادا و برزیل بود. برنامه‌ای که بیش از همه‌ی برنامه‌های دیگر دانلود شده بود، برنامه‌ی دسترسی به تلویزیون سراسری بود که آخرین بار در آبان ماه ۹۷ به‌روزرسانی شده بود و بیش از ۵ میلیون نفر آن را روی سیستم خود نصب‌کرده‌ بودند. این برنامه میانگین رتبه ۹.۳ ستاره را از بیش از ۱۳۲،۰۰۰ کاربر دریافت کرده است.

بدافزار تبلیغ افزار اندروید

مطابق پژوهش‌های انجام‌شده توسط محققان امنیتی، بدافزارهای تبلیغاتی نظیر AndroidOS_HidenAd با پنهان کردن خود و اجرا‌شدن در پس‌زمینه‌، وضعیت دستگاه را زیر نظر می‌گیرند. همه‌ی ۸۵ برنامه باوجود توسعه‌دهندگان و گواهینامه‌های مختلف رفتار مشابهی دارند.

به‌محض این‌که هر یک از برنامه‌های آلوده روی دستگاه نصب و راه‌اندازی شود، بلافاصله یک پیام تبلیغاتی تمام‌صفحه نمایش داده می‌شود. هنگامی‌که کاربر آگهی تبلیغاتی را می‌بندد بدافزار یک گزینه‌ی دیگر که به معنی شروع دوباره است را نمایش می‌دهد. وقتی روی آن کلیک شود برنامه مجدداً راه‌اندازی شده و یک پیغام تبلیغاتی دیگر نمایش داده می‌شود. علاوه بر این، از کاربر درخواست می‌کند تا رتبه‌ی ۵ ستاره را به برنامه در Google Play بدهد. برنامه در پس‌زمینه در حال اجرا بوده که به فاصله‌ی هر ۱۵ یا ۳۰ دقیقه، مجدداً وارد آن می‌شود. علاوه بر این، هر زمان که کاربر دستگاه اندروید خود را روشن کند حتی در صورت عدم استفاده از اینترنت نیز تبلیغات نمایش داده می‌شود.

بدافزار تبلیغ افزار

برخی از برنامه‌های موجود در فهرست برنامه‌های حذف‌شده عبارت‌اند از:

  • Prado Parking City 3D Game
  • Police Chase Extreme City 3D Game
  • Moto Racing
  • TV World
  • A/C Air Conditioner Remote
  • Parking Game
  • Sports TV
  •  Garage Door Remote Control

هنگامی‌که این موارد توسط موسسه Trend Micro به Google گزارش شد، Google بلافاصله برنامه‌ها را از Play Store رسمی خود حذف کرد. کاربرانی که قبلاً یکی از این ۸۵ برنامه را دانلود کرده‌اند ممکن است برای حذف دستی آن‌ها با مشکلاتی مواجه شوند. پیشنهاد می‌شود کاربران همواره مراقب چنین برنامه‌های مخربی بوده و از برنامه‌های توسعه‌دهندگان معتبر استفاده کنند و هرگز برنامه‌های مشکوک را دانلود نکنند.

مطالب مرتبط:
GPlayed بدافزار جدید اندروید به شکل گوگل پلی‌استور
بدافزارهای اندروید از ۱۹۶ کشور قربانی گرفت!
نرم‌افزارهای مخرب دوربین سلفی در بین برنامه‌های محبوب اندروید

منبع: Hack Read

۹ میلیون کاربر ۸۵ بدافزار تبلیغاتی از پلی استور گوگل نصب‌کرده‌اند
To Top