اخبار

فهرست ۲۵ مورد از بدترین پسوردهای سال ۲۰۱۸

شرکت SplashData فهرستی شامل ۱۰۰ مورد از بدترین پسوردهای سال ۲۰۱۸ را منتشر نموده است. این شرکت برای رتبه‌بندی مذکور، بالغ‌بر ۵ میلیون پسورد که سال جاری در اینترنت ‌فاش شده بود را موردبررسی قرار داده است. یافته‌ها حاکی از آن است که کاربران فعلی اینترنت، مفهوم امنیت را چندان جدی نگرفته‌اند. به‌گونه‌ای که پسوردهای “۱۲۳۴۵۶” و “password” رایج‌ترین کلمه‌های مورداستفاده بوده‌اند.

شرکت SplashData هشت سال است که فهرست بدترین پسورد را منتشر می‌کند. نکته‌ی جالب‌توجه در گزارش سال ۲۰۱۸ این است که بین رتبه‌های سوم تا هفتمِ این فهرست، توالی اعداد با اختلاف کم، نظیر “۱۲۳۴۵۶۷۸۹”, “۱۲۳۴۵۶۷۸”و “۱۱۱۱۱۱” که به خاطر سپردن آن‌ها آسان‌تر است به چشم می‌خورد. کلمه‌ی“admin” در جایگاه دوازدهم این فهرست قرار دارد.

از دیگر نکات قابل‌توجه، استفاده از کلمه “Donald” توسط بسیاری از کاربران است که احتمالاً انتخاب آن الهام گرفته از نام رئیس‌جمهور آمریکا Donald Trump است و در این فهرست جایگاه بیست و سوم را به خود اختصاص داده است. علی‌رغم بسیاری از کلمات و اصطلاحات منتشرنشده، انتخاب نام‌ها و القاب افراد مشهور به‌عنوان کلمه‌ی عبور همچنان در میان کاربران بسیار رایج است.

به گفته‌ی مدیرعامل شرکت SplashData هکرها می‌توانند با استفاده از نام‌های سلبریتی‌ها، واژه‌ها و کلمات پرطرفدار فرهنگی و ورزشی و همچنین الگوهای ساده روی صفحه‌کلید موفقیت‌های بزرگی در دسترسی به‌حساب کاربری افراد به دست بیاورند. چراکه به خاطر سپردن این ترکیب کلمات آسان‌تر است.

بنابراین برای داشتن رمز عبوری ایمن بهتر است از کلمات، نام‌ها و کاراکترهای تصادفی استفاده کرد. یکی از این روش‌ها استفاده از ابزارهای تولید کلمه‌ی عبور و ابزار‌های مدیریتی از قبیل Keeper, ۱Password, LastPass, Dashlane, Enpass, Peeker, SafeInCloud,  است.

بر اساس گزارش SplashData حدود ۱۰ درصد از مردم حداقل یک‌بار از این ۲۵ پسورد ناایمن استفاده کرده‌اند. همچنین این شرکت بر این باور است که بیش از ۳ درصد کاربران اینترنت حداقل یک‌بار از ضعیف‌ترین پسورد این فهرست یعنی ۱۲۳۴۵۶ استفاده نموده‌اند. بیشترین کلمه‌های عبور ناایمن و ضعیف در آمریکای شمالی و اروپای غربی مورداستفاده قرارگرفته است. که این گزارش شامل کلمه‌های عبور‌ هک‌شده مربوط به سایت‌های با محتوای بزرگ‌سال نیست. ۲۵ مورد از رایج‌ترین کلمه‌های عبوری که بر اساس گزارش SplashData  استفاده‌شده‌اند، به شرح زیر است:

بدترین پسورد

مطالب مرتبط
چگونه از کلمات عبور خود محافظت و مهاجمان را از خود دور کنیم؟
چند روش برای امن سازی پورت SSH
چگونه بفهمیم اکانت‌مان هک شده است؟

منبع: Hack Read

فهرست ۲۵ مورد از بدترین پسوردهای سال ۲۰۱۸
To Top