آموزش عمومی

سه راه ساده برای محافظت از داده‌های شخصی

همان‌طور که حملات هکرها علیه شرکت‌های بزرگ فنّاوری هرروز افزایش پیدا می‌کند، برای کاربران خانگی که آگاهی لازم برای محافظت از خود در برابر حملات سایبری را ندارند نیز رو به افزایش است.

مهم نیست که چقدر سریع نرم‌افزارهای جدید در دسترسی قرار می‌گیرد، کلاه‌برداری‌های جدید نیز به همان سرعت به وجود می‌آیند که از حفره‌های امنیتی نرم‌افزارها استفاده می‌کنند که سازندگان قبلاً از آن بی‌اطلاع بوده‌اند. دفاع در مقابل با جرائم اینترنتی دارای چندین لایه است تا خطر نقص امنیتی به حداقل برسد. در اینجا برای محافظت از خودتان در برابر حملات اینترنتی سه راه پیشنهادشده است.

پست الکترونیکی

برخی از تهدید‌ات از سمت پست الکترونیکی اتفاق می‌افتند. تهدیداتی که از طرف ایمیل‌ها کاربران را دچار مخاطره می‌کند، اگر کاربر بداند باید به چه مواردی دقت کند در موارد زیادی به‌راحتی و به‌صورت کامل قابل‌شناسایی هستند. در درجه اول باید آدرس پست الکترونیکی فرستنده را بررسی کنید. معمولاً اسم نمایش داده‌شده مربوط به یک سازمان معتبری است اما آدرس پست الکترونیکی که نامه از آن ارسال‌شده کاملاً با سازمان موردنظر همخوانی ندارد. هرگز به این پست‌های الکترونیکی پاسخ ندهید زیرا پاسخ دادن شما به‌منزله تائید آن به‌عنوان یک آدرس پست الکترونیکی مشروع و قانونی توسط شما است.

اگر محتوای ایمیل از طریق یک سازمان معتبر ارسال‌شده باشد، در آن غلط املایی و درخواستی مربوط به اطلاعات شخصی شما وجود نخواهد داشت.

رمزهای عبور

رمزهای عبور شما باید پیچیده باشند. هرگز تاریخ تولدتان، اسم فرزندتان، یا قسمتی از اطلاعاتتان که برای عموم قابل‌دسترس و پیدا کردن هست را به‌عنوان رمزهای عبور انتخاب نکنید. برای هر برنامه کاربردی و وب‌سایتی که نیاز به وارد شدن است باید رمز عبور متفاوتی انتخاب کنید. به یاد سپردن تمام این رمزهای عبور متفاوت مشکل است ولی توصیه می‌شود نادیده گرفته نشود. شما می‌توانید از نرم‌افزارهای رمزنگاری قوی برای ذخیره‌سازی رمزهای عبور خود استفاده کنید.

حدود ۸۱ درصد از نقص‌های امنیتی تجاری مربوط به ضعف‌های رمز عبور است.

به‌روزرسانی

به‌روزرسانی‌های امنیتی نرم‌افزار به‌طور منظم توسط ارائه‌دهندگان خدمات توزیع می‌شود. این به‌روزرسانی‌‌ها هنگامی‌که تهدید و ویروس جدیدی شناسایی شود، منتشر می‌شوند و عدم به‌روزرسانی لپ‌تاپ، کامپیوتر رومیزی، تلفن همراه و یا دیگر دستگاه‌ها به معنی این است که شما توسط آخرین نسخه‌ی نرم‌افزار محافظت نمی‌شوید. ممکن است فکر کنید که به‌روزرسانی‌ها تنها برای رفع اشکالات ظاهری برنامه است درحالی‌که درواقع به‌روزرسانی‌ها بیشتر شامل رفع نقص‌های امنیتی ضروری است که از شما و کاربران محافظت می‌کند.

اطلاعاتی که شما برای وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی ارائه می‌کنید کافی است تا هکرها برای منافع خودشان از شما بهره‌برداری کنند. در مورد اطلاعاتی که موقع ثبت‌نام ارائه می‌کنید، فکر کنید! یک آدرس ایمیل جداگانه برای ثبت‌نام در وب‌سایت‌هایی که به نظر خودتان مهم نیستند داشته باشید (مانند خبرنامه‌ها، مسابقه‌ها و شبیه این‌ها).

به‌روزرسانی دستگاه‌ها هنگامی‌که نیاز به‌روزرسانی دارند و انتخاب رمزهای عبور مشکل ممکن است برای شما سخت باشد ولی به همان اندازه کار کلاه‌برداران را نیز سخت‌تر می‌کند.

 

منبع: HackRead

سه راه ساده برای محافظت از داده‌های شخصی
To Top