فیس‌بوک
اخبار

بسیاری از برنامه‌های محبوب اندروید اطلاعات کاربران را به صورت غیرقانونی به فیس‌بوک ارسال می‌کنند

طی مطالعه انجام‌شده توسط Privacy International مشخص شد که دوسوم از ۳۴ برنامه محبوب اندروید ازجمله Kayak، MyFitnessPal، Skyscanner، TripAdvisor و Indeed اطلاعات شخصی کاربران را بدون رضایت آن­‌ها به فیس‌بوک ارسال می­‌کنند.

طبق گزارش منتشرشده، این برنامه‌­ها شامل بسته­‌ی توسعه‌­ی نرم‌­افزار فیس‌بوک یا همان (Software Development Kit – SDK) هستند. این برنامه‌ها به­‌گونه­‌ای طراحی‌شده‌اند که به‌طور خودکار اطلاعات کاربران را بدون در نظر گرفتن اینکه آیا کاربر دارای حساب کاربری است یا نه، به فیس‌بوک ارسال کنند.

برنامه‌­های مربوط به سفر مانند Kayak، اطلاعاتی نظیر جستجوی پروازهای کاربر، تاریخ سفر، مقصد، تعداد بلیت، شهر ورودی و برخی از اطلاعات حساس دیگر کاربران را به فیس‌بوک ارسال می­‌کنند.

Privacy International می­گوید: «ما دریافتیم که حداقل ۶۱ درصد از برنامه­‌هایی که آزمایش کردیم، هنگامی‌که کاربر برنامه را اجرا می­‌کند، به‌طور خودکار اطلاعات را به فیس‌بوک ارسال می­‌کنند. خواه کاربر حساب فیس‌بوک داشته باشد یا خیر، خواه فرد وارد فیس‌بوک شده باشد یا خیر، این اتفاق خواهد افتاد.»

هدف اصلی از شناسه‌­های تبلیغاتی، مانند شناسه­‌ی تبلیغات Google (یا معادل آن در اپل، IDFA)، این است که به تبلیغ­‌کنندگان اجازه دهد اطلاعات مربوط به رفتار کاربر از برنامه­‌های مختلف و مرورگر وب را به یک پروفایل جامع متصل سازند.

«اگر داده­‌ها از برنامه‌های مختلف جمع­‌آوری شوند، می­‌توان جزئیات خوب و ارزشمندی از فعالیت­‌ها، علایق، رفتارها و امور روزانه کاربران به دست آورد که برخی از آن­ها داده­‌هایی با دسته­‌بندی خاص، ازجمله اطلاعات مربوط به سلامت یا مذهب مردم را فاش می­‌کنند.» این نقض دستورالعمل­‌های حفظ حریم خصوصی در نقاط مختلف ازجمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا که قوانین حفاظت از اطلاعات جدید یعنی GDPR (مقررات حفاظت از اطلاعات کلی) در تاریخ ۴ خرداد ۹۷ به کار گرفته نیز، رخ‌داده است.

مطالب مرتبط:
فیسبوک غیر قابل اعتمادترین شرکت در حفظ حریم خصوصی
چگونه بفهمیم اکانت‌مان هک شده است؟
چگونه از کلمات عبور خود محافظت و مهاجمان را از خود دور کنیم؟

منبع: E Hacking News

بسیاری از برنامه‌های محبوب اندروید اطلاعات کاربران را به صورت غیرقانونی به فیس‌بوک ارسال می‌کنند
To Top