RCS
اخبار

برنامه شرکت های مخابراتی برای جایگزینی RCS بجای SMS در سال ۲۰۲۰

اپراتورهای تلفن همراه در ایالت متحده سرانجام یک استاندارد جهانی ارتباطی برای نسل بعدی سرویس پیام‌رسانی RCS پیشنهاد می‌دهند که به‌منظور جایگزینی با SMS طراحی‌شده است و پتانسیل تغییر شیوه تعامل مصرف‌کنندگان با برندها را دارد.

همه شرکت‌های بزرگ تلفن همراه ایالات‌متحده، ازجمله AT&T، Verizon، T-Mobile و Sprint، به‌هم‌پیوسته‌اند تا با استاندارد پیام‌رسانی RCS ابتکار جدیدی را جایگزین SMS کنند.

این ابتکار همچنین با گروه مالکیت شرکت حامل خود و سایر شرکت‌ها همکاری می‌کند تا استاندارد جدید RCS را در یک اپلیکیشن پیام‌رسانی متنی جدید برای تلفن‌های اندرویدی توسعه و گسترش دهد که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شود.

هدف از این سرمایه‌گذاری مشترک، لقب Cross Carrier Messaging Initiative (CCMI)، ارائه استاندارد سرویس ارتباطات غنی GSMA به مصرف‌کنندگان و مشاغل مربوط به هر چهار حامل، چه در ایالات‌متحده و چه در سطح جهان است.

جان لگر، مدیر T-Mobile گفت: “تلاش‌هایی مانند CCMI به حرکت کل صنعت به جلو کمک می‌کند، بنابراین ما می‌توانیم به مشتریان بیشتر ازآنچه می‌خواهند ارائه دهیم و قابلیت‌های پیام‌رسانی جدیدی را اجرا کنیم که در ارائه‌دهندگان و حتی در سراسر کشورها یکسان عمل کنند.”

علاوه بر این، RCA می‌خواهد به کاربران امکان برقراری ارتباط با مشاغل را فراهم کند، بنابراین آن‌ها می‌توانند “با برندهای موردعلاقه خود صحبت کنند، صورتحساب پرداخت کنند یا قرار ملاقات را تعیین و زمان‌بندی کنند و …”.

چرا RCS هنوز SMS را از بین نبرده است؟

اگرچه استاندارد RCS بیش از یک دهه قبل توسعه‌یافته است، اما هرگز به دلیل سیاست‌های پیچیده اپراتورهای تلفن همراه و سازندگان تلفن همراه موردپذیرش قرار نگرفته است. به‌عنوان‌مثال، اپل هیچ علاقه‌ای به RCS ندارد، زیرا در حال حاضر امکاناتی بیش از آن را از طریق iMessages ارائه می‌دهد.

حتی تعدادی از شرکت‌های مخابراتی و خدماتی که استاندارد پیام‌رسانی جدید را ارائه می‌دهند مشخصات غیر جهانی از استاندارد RCS که متعلق به خودشان است را پیاده‌سازی کرده‌اند، که مبادله پیام‌های مبتنی بر RCS را فقط برای مشترکین شبکه‌های خود محدود می‌کند.

در اوایل سال جاری، گوگل به‌جای اینکه منتظر اپراتورهای تلفن‌های همراه باشد تا آن را گسترش دهند به‌طور مستقل پیام‌های RCS را برای تلفن‌های هوشمند اندرویدی در دو کشور، انگلستان و فرانسه منتشر کرد.

RCS رمزنگاری End to End ندارد!

برخلاف فناوری پیام‌رسانی SMS، سرویس پیام پیشرفته مبتنی بر RCS از اشتراک‌گذاری عکس با وضوح‌بالا، اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی، پیام‌رسانی گروهی، استیکرهای متحرک، رسیدهای خوانده‌شده و برخی از ویژگی‌های دیگر مانند iMessage اپل پشتیبانی می‌کند تا عملکرد پیام‌رسانی را که بر روی تلفن‌های همراه به‌طور پیش‌فرض نصب می‌شود، بهبود بخشد.

اما برخلاف iMessage، Signal و WhatsApp، پیام‌های مبتنی بر RCS رمزگذاری نمی‌شوند. بااین‌وجود، این برنامه شامل مکانیسم‌های تأیید پیام و تأیید مارک برای اطمینان از تعامل کاربران با مارک های قانونی، محافظت از آن‌ها در برابر حساب‌های متقلب و کلاه‌بردار، جعل هویت یا حملات فیشینگ است.

علاوه بر این، SMS از طریق پروتکل‌های SMPP یا پروتکل‌های ناامن SS7 ارتباط برقرار می‌کند، درحالی‌که ترافیک RCS بین دستگاه و شبکه می‌تواند با استفاده از SIP از طریق رمزگذاری TLS محافظت شود.

ازآنجایی‌که پروژه CCMI هنوز استاندارد پیام‌رسانی مبتنی بر RCS خود را به‌طور کامل ایجاد نکرده است، در حال حاضر مشخص نیست شاید شرکت‌های بزرگ ایالات‌متحده آمریکا سرویسی ارائه دهند که به کاربران از عدم نظارت دولت به حریم شخصی‌شان اطمینان دهد.

بااین‌حال، در این خبر آمده است که “این تجربه پیشرفته‌ای را برای ارسال خصوصی چت‌های فردی یا گروهی از طریق اپراتورها با تصاویر و فیلم‌های باکیفیت بالا فراهم می‌کند.”

مدیرعامل Sprit گفت: “CCMI یک تجربه جذاب خواهد بود که ارتباط برقرار کردن مصرف‌کنندگان و مشاغل را در محیطی که بتوانند به آن‌ها اعتماد کنند، آسان می‌سازد. همان‌طور که در آسیا دیدیم، پیام‌رسانی به بستر دیجیتال قابل‌توجه تبدیل‌شده است. برای اینکه مصرف‌کنندگان بتوانند زندگی خود را از طریق تلفن هوشمند هدایت کنند، CCMI این کار را آسان می‌کند.”

مدیرعامل مصرف‌کنندگان Verizon گفت: “در Verizon، مشتریان ما به پیام‌رسانی متنی قابل‌اعتماد بستگی دارند تا آن‌ها را به‌راحتی به افرادی که بیشتر به آن‌ها اهمیت می‌دهند متصل کنیم. بااین‌وجود، ما می‌توانیم حتی به‌عنوان یک صنعت باهم همکاری بیشتری داشته باشیم. CCMI پایه و اساس یک پلتفرم نوآورانه دیجیتال را ایجاد می‌کند که نه‌تنها افراد را به دوستان و خانواده متصل می‌کند بلکه تجربه بی‌نظیری را برای مصرف‌کنندگان در ارتباط با مشاغل در یک محیط قابل‌اعتماد فراهم می‌کند. “

اگرچه هر چهار شرکت مخابراتی قول داده‌اند تا سال آینده پیام جدید RCS را به اندروید منتقل کنند، اما در همان زمان برای همه کاربران اندرویدی در دسترس نخواهد بود، زیرا ممکن است کاربران نیز نیاز به داشتن گوشی هوشمندی داشته باشند که از این استاندارد پشتیبانی کند.

مطالب مرتبط:
فیشینگ از طریق پیامک
حمله‌ی فیشینگ چیست؟
بدافزار جدید اندرویدی که دستگاه را به پراکسی‌های مخفی متصل می‌کند

منبع: The Hacker News

برنامه شرکت های مخابراتی برای جایگزینی RCS بجای SMS در سال ۲۰۲۰
To Top